Oblečení na pohřeb

Účastí na posledním rozloučení – pohřbu, projevujeme úctu i postoj k zemřelému a správný výběr oblečení k tomuto projevu patří.

            Pojmout v této informaci všechny možnosti je nesnadné. Poslední rozloučení se koná v obřadních síních, v kostelích, ale také i v místech, která měl dotyčný rád. Účastní se ho blízcí příbuzní, spolupracovníci, kamarádi nebo sousedé apod., ale také i děti. Následující informace jsou tedy základní, pro konkrétní případ mě prosím kontaktujte.

            Pokud blízký příbuzný uspořádá pohřeb, který vyjadřuje charakter a osobnost člověka, a účastníci budou na pohřbu v uniformě nebo blízký zemřelý vyznával určitý styl života nebo měl celoživotní vášeň, např. byl rybářem, cyklistou apod., a rozloučení bude s těmito aktivitami korespondovat, nejbližší rodina toto obvykle dává na vědomí, aby příchozí nebyli zaskočeni. Pokud tedy nepatříte ke skupině lidí, do níž zesnulý patřil, nenechte se jiným oblečením zaskočit.

            U všech věkových kategorií volte oblečení s tlumenými a temnými barvami. Zvyklostí v našich krajích je černá barva, která se v dnešní době stala součástí našeho šatníku. Obecně platí, že o co vřelejší vztah k zemřelému máme, tím volíme tmavší oblečení. Pokud některé části oblečení v černé barvě v šatníku chybí, lze si pomoci vypůjčením v okruhu známých a kamarádů nebo koupit konkrétní oblečení v obchodech s levným textilem.

Vyvarujete se:

  • džínového a sportovního oblečení (mikina, tričko, bunda na hory)
  • nevyžehleného a špinavého oblečení (např. od zvířecí srsti)
  • špinavé obuvi a obuvi  na vysokém podpatku (stabilita)
  • světlých ponožek, barevných tkaniček
  • žvýkačky v ústech

Muži – u nejbližší rodiny černý oblek, bílá košile a černá kravata bez zdobných prvků. Vzdálenější rodina může volit tlumené barvy oblečení. V zimním období by měl kabát  svou délkou zakrývat sako. Doplňky: rukavice, šála nebo klobouk v černé barvě.

Ženy – základem je také černá barva oblečení (šaty, kostýmek, sukně nebo kalhoty a halenka) a černé silonky. Jako doplněk se nosí klobouky nebo šátek, které se při obřadu nesundávají. Pokud si vezmete sluneční brýle, při samotném obřadu je raději sundejte.

Děti –  platí obdobná pravidla jako pro dospělé. Obecně je pro oblečení malých dětí určitá tolerance. I přes tuto skutečnost je vhodné volit co nejméně barevné oblečení. Pro chlapce asi oblek mít doma nebudete, ale je možné ho zapůjčit od přátel, z půjčovny nebo koupit levných oděvech.

Pokud půjdete na společenské setkání po pohřbu, lze např. sako sundat nebo některé části oblečení převléknout. U žen není vhodné svlečením saka odhalit dekolt nebo ramena.